Ostania aktualizacja :


Stronę odwiedziło już

 


 

Wiadomości

 

 

 

Przesłuchanie Georgiewy

 

Przesłuchanie Georgiewy: "Oczekujemy szybkości, skuteczności i koordynacji" poseł Filip Kaczmarek

Filip Kaczmarek, koordynator EPL w Komisji Rozwoju PE, Klub Polski PO-PSL w EPL*

 

 

Komisja Rozwoju w Parlamencie Europejskim wysłuchała dziś desygnowaną bułgarską komisarz - Kristalinę Georgiewą. Było to ostatnie z 26 przesłuchań, zamykające ten etap procesu powoływania kolegium Komisji Europejskiej.

 

Kristalina Georgiewa ma być odpowiedzialna za współpracę międzynarodową, pomoc humanitarną i reagowanie na sytuacje kryzysowe. Jest to nowa teka w Komisji Europejskiej - jej wyodrębnienie oraz umieszczenie w Traktacie z Lizbony jako części polityki zewnętrznej UE, świadczy o wzroście jej znaczenia.

 

Georgiewa jako komisarz będzie ściśle współpracować z innymi członkami KE, w szczególności z Wysokim Przedstawicielem do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Catherine Ashton oraz Komisarzem ds. Rozwoju Andrisem Piebalgsem.

 

"Georgiewa robi wrażenie osoby zdecydowanej i bardzo dobrze przygotowanej. Jestem pewien, że przekonała posłów, że będzie dla pani Ashton równorzędnym partnerem w kwestiach humanitarnych i będzie potrafiła wykorzystać dostępne instrumenty do realizacji swojego portfolio" skomentował po przesłuchaniu Filip Kaczmarek (PO, EPL).

 

Georgiewa pełniła do tej pory funkcję wiceszefowej Banku Światowego. Jest doktorem ekonomii i ma opinię wysokiej klasy specjalistki.

 

"Chcemy zobaczyć, jakie wnioski dla multilateralnej pomocy humanitarnej pani Georgiewa wyciągnie z ostatniej lekcji na Haiti. W przyszłych działaniach humanitarnych UE oczekujemy szybkości, skuteczności i lepszej koordynacji" powiedział Kaczmarek będący koordynatorem z ramienia EPL, odpowiedzialnym za przesłuchanie w Komisji Rozwoju. Poseł będzie również współautorem listu opiniującego Georgiewę, który zostanie przekazany przewodniczącemu Parlamentu w środę wieczorem lub w czwartek rano.  

 

Ostateczne głosowanie nad składem nowej Komisji odbędzie się podczas sesji plenarnej w Strasburgu w najbliższy wtorek, 9 lutego.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Copyright © 2006 CyberBob