Ostania aktualizacja :


Stronę odwiedziło już

 


 

Wiadomości

 

 

 

Komisarze Kristalina Georgieva i Andris Piebalgs - gośćmi posiedzenia Komisji Rozwoju

 

W dniach 16 i 17 marca odbyło się posiedzenie Komisji Rozwoju Parlamentu Europejskiego z udziałem komisarz ds. współpracy międzynarodowej, pomocy humanitarnej i reagowania kryzysowego - Kristaliną Georgievą oraz komisarzem ds. rozwoju - Andrisem Piebalgsem. Było to pierwsze spotkanie z komisarzami od momentu zatwierdzenia składu Komisji Europejskiej przez Parlament Europejski.

 

Pani komisarz Kristalina Georgieva przedstawiła posłom relację z misji na Haiti oraz Chile, które w ostatnich miesiącach nawiedziło potężne trzęsienie ziemi. W wyniku katastrof na Haiti zginęło ponad 200 tys. ludzi, a 1,5 mln mieszkańców Chile pozostało bez dachu nad głową. Pani komisarz pozytywnie oceniła misje humanitarne prowadzone przez UE. Podkreśliła jednak, że sytuacja na Haiti nadal jest dramatyczna. Nadchodzi pora deszczowa, która może znacznie utrudnić pomoc poszkodowanym. Dla tych, którzy stracili domy powstały miasteczka namiotowe, jednak nadal około miliona ludzi pilnie potrzebuje schronienia. Oprócz doraźnej pomocy humanitarnej, Haiti potrzebuje również długoterminowego wsparcia związanego z odbudową kraju oraz skutecznej strategii walki z ubóstwem. W dyskusji z komisarz Georgievą poseł Filip Kaczmarek zaznaczył, że w przyszłości potrzeba większej koordynacji misji humanitarnych. Chodzi o to, aby były one bardziej efektywne. Idea ta powinna przyświecać także tworzeniu Europejskich Sił Szybkiego Reagowania na wypadek katastrof humanitarnych, takich jak trzęsienie ziemi na Haiti i Chile.

 

Dyskusja z komisarzem Andrisem Piebalgsem w dniu 17 marca dotyczyła przede wszystkim nowych wyzwań w europejskiej współpracy na rzecz rozwoju oraz kwestii utworzenia Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych (ESDZ), której zadaniem będzie koordynacja polityki zagranicznej UE wobec państw trzecich. Poseł Filip Kaczmarek jest opiniodawcą tworzenia Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych z ramienia Komisji Rozwoju 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Copyright © 2006 CyberBob