Ostania aktualizacja :


Stronę odwiedziło już

 


 

Wiadomości

 

 

 

Donald Tusk tegorocznym laureatem Nagrody Karola Wielkiego

 

Premier Donald Tusk został tegorocznym laureatem Nagrody Karola Wielkiego przyznawanej corocznie za wysiłki na rzecz zjednoczenia Europy.

 

Premier Tusk został uhonorowany m.in za jego zaangażowanie w ratyfikację Traktatu Lizbońskiego oraz poprawę relacji Polski z Unią Europejską i Niemcami. W uzasadnieniu decyzji podkreślono, że nagrodę przyznano Tuskowi doceniając jego "niebanalną biografię w służbie wolności i demokracji oraz w uznaniu szczególnych zasług dla porozumienia i współpracy Rzeczpospolitej Polskiej z jej europejskimi partnerami".

 

W oficjalnym komunikacie Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso przekazał wyrazy uznania: "Serdecznie gratuluję polskiemu Premierowi Donaldowi Tuskowi za wyróżnienie tegoroczną Nagrodą Karola Wielkiego. Pochwalam decyzję kuratorium Fundacji Nagrody Karola Wielkiego za ten wspaniały wybór. Od momentu akcesji w 2004 r. Premier Tusk odegrał istotną rolę w integracji Polski z Unią Europejską oraz uplasował swój kraj w sercu Europy. Odegrał również kluczowe znaczenie w ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego przez Polskę. Donald Tusk jest obecnie jednym z najbardziej szanowanych przywódców europejskich. Polacy mogą być ogromnie dumni z tego wyróżnienia. Oczekuję na dalszą ścisłą współpracę z Premierem Tuskiem w ramach naszego wspólnego europejskiego projektu".

 

Donald Tusk jest trzecim Polakiem wyróżnionym Nagrodą Karola Wielkiego. W 1998 roku jej laureatem został Bronisław Geremek, a w 2004 papież Jan Paweł II.

 

Szef polskiego rządu odbierze nagrodę podczas uroczystości w Akwzigranie 13 maja br.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Copyright © 2006 CyberBob