Ostania aktualizacja :


Stronę odwiedziło już

 


 

Wiadomości

 

 

 

Nowoczesne pasterstwo 

 

Z inicjatywy posła Filipa Kaczmarka w dniu 23 lutego z Parlamencie Europejskim odbyła się prezentacja ksiązki dotyczącej ludów pasterskich Afryki pt..: 'Mobile and Modern'. W spotkaniu wzięli udział posłowie z Komisji Rozwoju, Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz przedstawiciele Komisji Europejskiej i organizacji pozarządowych.

 

"Mam nadzieje, że ta prezentacja przybliży Państwu mało znaną kwestię wkładu ludów pasterskich w rozwój rolnictwa w Afryce."- powiedział poseł Kaczmarek rozpoczynając dyskusję.

 

Współautor publikacji Ced Hesse, przedstawił głównie przesłanie swojej ksiązki. Pasterstwo jest sposobem życia i systemem produkcji praktykowanej na suchych i półsuchych obszarach Afryki Wschodniej i Zachodniej. Podstawową jego cechą jest chów zwierząt prowadzony w formie ciągłej wędrówki ze stadami w poszukiwaniu pastwisk. W wędrówkach tych uczestniczą pasterze z rodzinami i całym dobytkiem. Ludy pasterskie poprzez produkcję i handel bydłem odgrywają ważną rolę w rozwoju gospodarczym suchych obszarów Afryki. Dla przykładu w Kenii sektor ten ma wartość około trzech czwartych miliarda euro rocznie, a 80% całkowitej rocznej produkcji mleka w Etiopii i 90% mięsa konsumowanego w Afryce Wschodniej jest produkowanych właśnie przez ludy pasterskie. Szacuje się natomiast, że roczna wartość handlu międzyregionalnego zwierząt w Afryce Wschodniej przekracza 65 milionów USD. Te korzyści ekonomiczne są uzależnione od możliwości przemieszczania się zwierząt w obrębie i między krajami. Obecnie obszarami występowania pasterstwa koczowniczego są: Afryka, zwłaszcza obrzeża Sahary, Półwysep Arabski, Iran, Afganistan. opr. st

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

 

Copyright © 2006 CyberBob