Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: wtorek, 17 wrzesień 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» Platforma Obywatelska

» Perspektywy dla...

Perspektywy dla Inwestycji w Poznaniu

Perspektywy dla Inwestycji w Poznaniu

Nad przyszłym rozwojem miasta zastanawiali się uczestnicy konferencji Perspektywy dla Inwestycji w Poznaniu. W debacie zorganizowanej przez przewodniczącego poznańskiej Platformy, udział wzięli: Jacek Jaśkowiak - ekspert gospodarki, Grzegorz Ganowicz - Przewodniczący Rady Miasta Poznania, Jarosław Makowski - dyrektor Instytutu Obywatelskiego.
 
Jako pierwszy wystąpił były niezależny kandydat na prezydenta Poznania - Jacek Jaśkowiak, chwaląc Polskę, a w szczególności Poznań za to, że radzą sobie dobrze w kryzysie gospodarczym. Mówił, że powinniśmy docenić sukcesy, które mamy, pokazać jak wiele u nas się zmieniło na przestrzeni 10 lat, wspominając o bardzo dobrych dalszych  perspektywach rozwojowych powiatu poznańskiego.
 
Grzegorz Ganowicz odnosząc się od wypowiedzi Jacka Jaśkowiaka mówił, że warto zwrócić uwagę na to jak od 1989 roku zmieniły się oczekiwania społeczne artykułując, że na poziomie lokalnym  – „wraz z rozwojem, pojawia się żądanie przejścia z demokracji przedstawicielskiej do demokracji bezpośredniej”.
 
Zwrócił uwagę na to, że „jawność i transparentność wydają się jednym z najważniejszych kierunków działania, bo takie są oczekiwania społeczne”.
 
Jarosław Makowski mówiąc o tym, że Poznań zajmuje szczególne miejsce na mapie Polski, mówił, że miasto nie jest od tego by budować fabryki ale by stworzyć warunki by ludzie chcieli je budować.

Zadając pytanie „czy miasto powinno ściągać inwestorów”, odpowiedział - "inwestorzy przyjdą tak czy siak jeśli miasto jest dobrze skonstruowane, dobrze się tam życie. Wiec zachęcałbym do budowania przyjaznego miasta, gdzie ludziom się dobrze żyje”.
 
Za najważniejsze kryterium oceny dobrego miasta uznał  kryterium 8/80  „gdzie czyje się dobrze 8latek i 80 latek”.

 „Miasto to ludzie, miasto nie jest korporacją ani firmą. Dziś ruchy oddolne, ruchy miejskie są jednymi z najdynamiczniej rozwijających się NGSów” powiedział Makowski zwracając uwagę również na wzrastającą rolę budżetu partycypacyjnego, dodając również – „dziś nikt nie mówi że chce mieszkać w Anglii, Francji czy Hiszpanii, tylko, że chce mieszkać w Paryżu , Londynie, Barcelonie”.
 
Filip Kaczmarek mówił, że silnym  bodźcem dla Wielkopolski jest miasto Poznań, zwracając uwagę na nowoczesność całego regionu, dla przykładu wspominając, że zdecydowana większość nowoczesnych gospodarstw
rolnych w skali kraju  znajduje się w Wielkopolsce.
 
W trakcie debaty, wiele miejsca poświęcono istotności dobrze przeprowadzonych konsultacji z mieszkańcami miasta, jak i transparentności procesów decyzyjnych. Jacek Jaśkowiak, zwrócił uwagę, że powinniśmy bardziej ufać władzy samorządowej i być mniej podejrzliwy bo ma to paraliżujący wpływ na rozwój. Uczestnicy debaty postulowali więcej współpracy miedzy miastami a mniej rywalizacji.
 
Mariusz Wiśniewski zwrócił uwagę na to, że potrzebujemy też więcej otwartości władz na mieszkańców, na ich współuczestnictwo w podejmowaniu decyzji. Powiedział także, że Poznań nie wykorzystuje swojego potencjału położenia między Warszawą a Berlinem.

Filip Kaczmarek zwrócił uwagę na ważną dyskusję, która odbywa się w europejskiej przestrzeni publicznej na temat reindustrializacji, w trakcie której wiele mówi się o takich rzeczach jak np. obniżanie kosztów energii.

Na zakończenie Jacek Jaśkowiak, poinformował zebranych o złożeniu deklaracji członkowskiego do Platformy Obywatelskiej z nadzieją, że zostanie rozpatrzona pozytywnie.

/MP/Dodano: 04.06.2013