Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: niedziela, 25 sierpień 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» Platforma Obywatelska

» Zmiany w statucie...

Zmiany w statucie Platformy Obywatelskiej

Zmiany w statucie Platformy Obywatelskiej

Przewodniczący Platformy Obywatelskiej będzie wybrany przez wszystkich członków Platformy Obywatelskiej. Konwencja Krajowa PO uchwaliła w sobotę odpowiednią zmianę statutu partii
 
Na podstawie decyzji Konwencji, obradująca zaraz po niej Rada Krajowa PO przyjęła regulamin i harmonogram wyborów, wybierając również członków Krajowej Komisji Wyborczej PO.

Potencjalni kandydaci na szefa PO mają teraz tydzień na oficjalne zgłoszenie swoich kandydatur (licząc od dnia podjęcia decyzji przez Konwencję i Radę Krajową). Bierne prawo wyborcze w wyborach Przewodniczącego Platformy przysługuje członkom Platformy, którzy wyrazili pisemną zgodę na kandydowanie oraz uzyskali poparcie co najmniej 10 członków Rady Krajowej PO.

Przewodniczącym Platformy Obywatelskiej RP zostanie ten kandydat, który uzyska bezwzględną większość głosów członków PO. Jeśli w pierwszej turze wyborów żaden z kandydatów nie uzyska bezwzględnej większości, zostanie przeprowadzona druga tura wyborów, w której wezmą udział dwaj kandydaci z największa liczbą głosów. Głosy będzie można oddać drogą korespondencyjną bądź przez internet. Uwzględniając czas potrzebny za zebranie głosów (nadesłanie ich pocztą), pierwsza tura wyborów przewodniczącego PO może zakończyć się w sierpniu. W przypadku, gdyby potrzebna była druga tura wyborów, procedura głosowania mogłaby zakończyć się na przełomie września i października. 

Chęć ponownego kandydowania na przewodniczącego PO zgłosił obecny lider partii, premier Donald Tusk. Pierwszym zgłoszonym kontrkandydatem chce być poseł PO Jarosław Gowin, który w trakcie sobotniej Konwencji potwierdził swój zamiar startu w wyborach. Z kolei pierwszy wiceprzewodniczący PO Grzegorz Schetyna ogłosił, że nie wystartuje w wyborach.Rada Krajowa zadecydowała w sobotę w Chorzowie także o zmianie regulaminu wyborów w strukturach lokalnych Platformy Obywatelskiej – przyspieszeniu ich terminów. Wybory w kołach, a następnie w strukturach powiatowych i regionalnych rozpoczną się 1 września 2013 r., a zakończą już 27 października. 

Cały proces wyborów władz na nową kadencję zwieńczy w listopadzie zjazd Konwencji Krajowej PO.Dodano: 01.07.2013