Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: czwartek, 25 kwiecień 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» W Parlamencie...

» Pytanie do KE...

Pytanie do KE dotyczące chorób zakaźnych wśród dzikich zwierząt

Pytanie do KE dotyczące chorób zakaźnych wśród dzikich zwierząt
Poseł Filip Kaczmarek zwrócił się do Komisji Europejskiej z zapytaniem dotyczącym rozprzestrzeniania się chorób wśród zwierząt na wschodnich granicach Unii Europejskiej.
 
Pytanie odnosiło się wzrastającego zagrożenia jakie niesie ze sobą afrykański pomór świń – niezwykle niebezpieczna choroba rozprzestrzeniana wśród zwierząt. Choroba ta jest niemal nieuleczalna, a europejskie zwierzęta nie są na nią odporne. Występowanie choroby stwierdzono między innymi na Białorusi, a jej ogniska obserwowane są coraz bliżej granic Unii Europejskiej. 
 
Odpowiedzi w imieniu Komisji udzielił Tonia Borga. Komisarz przedstawił zakres prac, które podjęto w tej sprawie.
 
Komisja ściśle współpracuje z państwami członkowskimi bardziej zagrożonymi wprowadzeniem afrykańskiego pomoru świń, aby zapewnić podjęcie dalszych działań zapobiegawczych, polegających np. na niedopuszczaniu do kontaktu dzików ze świniami domowymi trzymanymi w gospodarstwach przydomowych mieszczących się blisko granicy UE z Rosją i Białorusią. Nawiązano również kontakty z krajami sąsiadującymi dotkniętymi tą chorobą.
 
Komisarz odniósł się także do kwestii budowania ogrodzenia przeciw migracji dzikich zwierzęt przez granicę. 
 
Komisja omawia obecnie z niektórymi państwami członkowskimi kwestie wyboru odpowiedniego momentu, wykonalności, trwałości i skuteczności budowy infrastruktury na tak wielką skalę. Należy wziąć pod uwagę również inne niepożądane skutki. Jak dotąd Komisja nie otrzymała informacji, które ostatecznie umożliwiłyby stwierdzenie, że budowa ogrodzenia jest opłacalna - odpowiedział komisarz Tonia Borga


Dodano: 24.09.2013