Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: wtorek, 16 lipiec 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» W Wielkopolsce

» Wielkopolska pomoc...

Wielkopolska pomoc rozwojowa dla Gruzji

Wielkopolska pomoc rozwojowa dla Gruzji

Wielkopolska jest liderem, na tle reszty kraju, w udzielaniu oficjalnej pomocy rozwojowej dla Gruzji.

We wtorek, 3 grudnia, z udziałem władz Instytutu Wschodniego UAM, wykładowców i studentów, odbyło się konwersatorium „Współpraca rozwojowa na rzecz Gruzji – prezentacja wielkopolskich projektów” w Collegium im. H. Cegielskiego  w Poznaniu. Pojęcie pomocy rozwojowej jest dobrze znane w Instytucie, gdyż w 2009 i 2010 r. realizowano tutaj projekty  dot. społeczno-gospodarczych wyzwań Azji Środkowej i Kaukazu Południowego ze środków finansowych programu  „Polska pomoc”.

Projekty realizowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Urząd Miasta Poznania  -  zwłaszcza dla partnerskiego miasta Kutaisi, przedstawił Igor Ksenicz z Biura Współpracy Międzynarodowej UMWW, podkreślając, że wraz z Lubelskim jesteśmy liderem w liczbie realizowanych projektów na rzecz Gruzji, w tym  - pierwszymi, którzy realizowali dla tego rejony projekty z zakresu wykluczenia  społecznego. Natomiast Ligia Szulc z Fundacji Serce dla Gruzji, prywatnie od wielu lat zafascynowana Gruzją, celnie zdiagnozowała liczne problemy, które trapią to postradzieckie państwo, wskazując na trudną sytuację w zakresie pomocy społecznej, osób starszych i niepełnosprawnych, mieszkańców wsi, bezrobocie, brak szkolnictwa zawodowego. Prelegentka podkreślała jednak niewymierzalną satysfakcję płynącą z faktu obcowania z tym pięknym krajem i jego mieszkańcami, a także zaproponowała szereg możliwości zaangażowania się  osób zainteresowanych pomocą dla Gruzji.

Dodajmy , ze w ostatnim czasie na rzecz Gruzji w Wielkopolsce, projekty pomocowe realizowali także: Fundacja Partnerzy dla Samorządu oraz Stowarzyszenie na Tak.

Konwersatorium zorganizowało prężnie działające Koło Naukowe IW UAM.
/EM/Dodano: 04.12.2013