Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: poniedziałek, 17 czerwiec 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» Z kraju i ze świata

» PKW uruchomiła...

PKW uruchomiła portal o wyborach

PKW uruchomiła portal o wyborach

Na portalu: http://info.pkw.gov.pl/ można znaleźć podstawowe informacje dotyczące wyborów: kiedy i w jakich godzinach odbędą się wybory, kto może głosować. Poza tym dowiemy się m.in., jak oddać głos poza miejscem stałego zamieszkania, za granicą, korespondencyjnie lub przez pełnomocnika; na portalu znajdują się potrzebne formularze oraz informacje o obowiązujących terminach.
 
Po ogłoszeniu wyborów, przez Prezydenta RP, PKW chce uruchomić infolinię, pod którą będą dyżurować eksperci KBW.  Ponadto na stronie PKW mają być dostępne filmy video z podstawowymi informacjami o wyborach.
 
Na portalu PKW można dowiedzieć się np., co zrobić, gdy ze względu na niepełnosprawność chcielibyśmy przepisać się do obwodu, w którym głosowanie odbywa się w budynku przystosowanym do potrzeb osób niepełnosprawnych. Potrzebne informacje znajdą także osoby, które nie są obywatelami polskimi, ale są uprawnione do głosowania w wyborach do PE. Portal informuje także o zasadach głosowania w szpitalach, zakładach karnych, domach studenckich. Osoby o umiarkowanym i znacznym stopniu niepełnosprawności, a także te, które ukończyły 75 lat znajdą potrzebne informacje i formularze, by móc zagłosować przez pełnomocnika.
 
Wybory do PE zostaną zarządzone w Polsce na 25 maja (wynika to z przepisów polskieggo kodeksu wyborczego i przepisów unijnych, według których okres wyborczy będzie trwał od 22 do 25 maja). Wybory zarządza prezydent nie później niż 90 dni przed dniem wyborów, czyli w przypadku najbliższych eurowyborów data ta przypada 24 lutego. Polacy wybiorą w nich 51 posłów do Parlamentu Europejskiego, którzy będą ubiegać się o mandaty z 13 okręgów wyborczych. Obywatele Unii w sumie wybiorą 751 europosłów.
 
/MP/ źródło:  (PAP)Dodano: 10.02.2014