Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: sobota, 20 lipiec 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» W Wielkopolsce

» Różne kolory Tybetu

Różne kolory Tybetu

Różne kolory Tybetu
W ramach programu „Poznań dla Tybetu”, organizowanego przez posła Filipa Kaczmarka, w piątek 7 marca miało miejsce spotkanie „Kolory Tybetu”. Wieczorna prezentacja kultury tybetańskiej odbyła się w Domu Kultury Stokrotka przy ulicy Cyniowej w Poznaniu.

Wędrowcy przemierzający Tybet widzą różne kolory  - wielobarwne, sakralne chorągiewki, egzotycznie ubranych mnichów, malownicze doliny i zimne skały, szarość wiejskich dróg i chińskiej autostrady, a wreszcie charakterystyczny kolor mundurów wojsk chińskich. Trudna jest rzeczywistość mieszkańców Tybetu – kraju szczycącego się ponad tysiąctrzystuletnią tradycją własnej państwowości, a od ponad 60 lat znajdującego się pod okupacja chińską.


 
Spotkanie „Kolory Tybetu” było niecodzienną okazją dotknięcia kultury tybetańskiej w różnych jej odsłonach. Najpierw niezwykły klimat stworzyła gra gongów i mis tybetańskich w wykonaniu Ewy Bruss-Kwiatkowskiej. Następnie goście zapoznali się z aktualną sytuacją polityczną Tybetu i diaspory tybetańskiej na świecie, w tym poznali sylwetkę premiera Tybetu na uchodźstwie Lobsanga Sangaya - przywódcy politycznego Tybetańczyków od 2011 r. Ryszard Adamiak ze Związku Garuda opowiedział o swoich spotkaniach ze społecznością tybetańską w Katmandu oraz o praktykach religijnych w tradycji Bon. Atrakcją okazała się także degustacja pierożków przygotowanych na parze - przypominających tybetańskie momo. 

W DK Stokrotka już od kilku dni obywają się spotkania z kulturą tybetańską. Wcześniej, z członkami Klubu Seniora spotkała się Anna Szymoszyn z Fundacji Nyatri, a podczas stałych warsztatów plastycznych dzieci rysowały chorągiewki tybetańskie i wspólnie wykleiły jedną dużą flagę (na zdjęciu). Imprezie towarzyszą wystawy przygotowane przez Fundację Inna Przestrzeń w ramach programu Ratuj Tybet oraz fotografii Henryka Błachnio.
 
/LZ, EM/


Dodano: 08.03.2014