Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: wtorek, 16 lipiec 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» W Wielkopolsce

» Tybet w Koninie

Tybet w Koninie

Tybet w Koninie
Na zaproszenie dyrekcji Szkoły Podstawowej nr  15 w Koninie, przedstawiciel biura poselskiego Filipa Kaczmarka przeprowadził lekcję o tematyce tybetańskiej.

Trwają coroczne obchody rocznicy wybuchu powstania Tybetańczyków przeciwko okupacji chińskiej, inicjowane przez posła Filipa Kaczmarka. Z tej okazji, w Szkole Podstawowej nr 15 im. Polskich Olimpijczyków w Koninie, odbyła się prezentacja kultury tybetańskiej połączona z malowaniem flagi Tybetu. 


 
Dla uczniów klasy 5c było to pierwsze tak bliskie spotkanie z kulturą Tybetu. W czasie zajęć poznali krajobraz, zwierzęta żyjące na tym terenie oraz cechy charakterystyczne kultury tybetańskiej. Prezentacja ukazała piękno regionu tybetańskiego, niezwykłe krajobrazy górskie, typowe potrawy z kuchni tybetańskiej. W związku z 55. rocznicą powstania narodowego, która przypada 10 marca w czasie prezentacji nie zabrakło wątków politycznych i informacji o aktualnej sytuacji Tybetu. Okupacja chińska Tybetu spotkała się z dużym zainteresowaniem i zapewne stanie się podstawą do dalszych rozmów i pogłębiania wiedzy na temat. Dla uczczenia bohaterskiej postawy Tybetańczyków rozpoczęto  rysowanie chorągiewek tybetańskich, lecz nieubłagany dzwonek przerwał prace twórcze. Dzieła mają być dokończone w domu, a potem planowana jest ich wystawa. Dzieci w ramach podziękowania za aktywne uczestnictwo w zajęciach otrzymały gadżety ufundowane przez posła Filipa Kaczmarka.


 
Symbolika flagi tybetańskiej jest złożona i bardzo ciekawa. Biała góra  - to Tybet, kraj otoczony szczytami. Sześć czerwonych pasów na niebieskim niebie – to sześć plemion, przodków narodu tybetańskiego. Rozpromienione słońce nad szczytem ośnieżonej góry jest  symbol em wolności, właściwej drogi życia, dostatku, szczęścia i równości wszystkich mieszkańców Tybetu. Dwa śnieżne lwy - symbolizują zwycięską jedność życia duchowego i świeckiego. Wzniesiony, trójkolorowy klejnot – to wszechobecny szacunek Tybetańczyków dla Trzech Najwyższych Klejnotów: Buddy, Dharmy i Sanghi. Dwukolorowy, wirujący klejnot między śnieżnymi lwami świadczy o oddaniu Tybetańczyków dyscyplinie etycznego postępowania. A żółta otoka flagi symbolizuje rozprzestrzenianie się i rozkwit nauk Buddy, które są czystym złotem. /PT/


Dodano: 10.03.2014