Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: wtorek, 16 lipiec 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» W Parlamencie...

» Zniesienie opłat...

Zniesienie opłat roamingowych i otwarty dostęp do intenetu

Zniesienie opłat roamingowych i otwarty dostęp do intenetu
Używanie telefonu komórkowego podczas podróży po krajach UE nie powinno być droższe niż w domu, uważają posłowie Parlamentu Europejskiego.

Dostawcy usług internetowych nie byliby w stanie blokować lub spowalniać usług internetowych dostarczanych przez konkurencję, z przyczyn ekonomicznych lub jakichkolwiek innych, zgodnie z projektem przepisów dotyczących "pakietu telekomunikacyjnego", przyjętym przez Parlament w czwartek. Posłowie przegłosowali też zniesienie, od 15 grudnia 2015 roku, opłat roamingowych, naliczanych przy połączeniach za granicę wewnątrz Unii Europejskiej.
 
Parlamentarzyści chcą jasnych zasad zabraniających dostawcom internetu promowania jednych usług kosztem innych. Unijny regulator rynku telekomunikacyjnego BEREC ujawnił, że kilku dostawców utrudniało użytkownikom dostęp do Skype'a (serwisu, który służy do wykonywania połączeń telefonicznych przez internet).
 
Dostawcy internetu wciąż będą mogli oferować usługi wymagające wyższej jakości połączenia, takie jak wideo na żądanie czy przechowywanie dużej ilości danych istotnych dla przedsiębiorstw w chmurze, pod warunkiem, że usługi te nie będą zbytnio obciążały sieci i ograniczały dostępu lub jakości usług innych usługodawców.
 
Posłowie znacznie skrócili także listę wyjątków zaproponowanych przez Komisję Europejską, które zezwalałyby dostawcom na ograniczanie lub blokowanie dostępu do internetu. Ich zdaniem takie praktyki mogą być dozwolone tylko w przypadku wprowadzenia w życie orzeczenia sądu lub zapewnienia bezpieczeństwa i integralności sieci. Jeśli "środki zarządzania ruchem" zostają podjęte, muszą być "przejrzyste, niedyskryminacyjne, proporcjonalne" oraz "stosowane tylko tak długo, jak jest to niezbędne".
 
Posłowie podkreślili także, że dostęp do internetu powinien opierać się na zasadzie "neutralności sieci", co oznacza zasadę równego traktowania całego ruchu internetowego, bez dyskryminacji, ograniczeń lub zakłóceń, niezależnie od nadawcy, odbiorcy, rodzaju, treści, urządzenia, usługi lub aplikacji.
 
Posłowie wprowadzili także poprawkę, która znosi opłaty roamingowe naliczane przy wykonywaniu połączeń telefonicznych, wysyłaniu wiadomości tekstowych oraz używaniu mobilnego internetu, za granicą, na terenie Unii Europejskiej, od 15 grudnia 2015 roku. Jeśli usługi te zostaną jednak wykorzystane w sposób "nieodpowiedni lub stanowiący nadużycie", posłowie pozostawiają firmom telekomunikacyjnym możliwości naliczania dodatkowych opłat. /europarl.eu, as/


Dodano: 09.04.2014