Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: wtorek, 16 lipiec 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» Swarzędzcy seniorzy...

Swarzędzcy seniorzy w Brukseli

Swarzędzcy seniorzy w Brukseli
3 kwietnia 2014 roku gościliśmy w biurze w Brukseli grupę seniorów ze Swarzędza. Poniżej przedstawiamy relację jednej z uczestniczek wyjazdu.
 
Ten rok – jeśli chodzi o naszą obecność w Brukseli jest wyjątkowy. 
1 maja minie dziesięć lat jak Polska została członkiem wielkiej europejskiej rodziny – UNII EUROPEJSKIEJ.- a  25 maja -  po raz trzeci nasi pełnoletni obywatele wybiorą posłów do Europarlamentu. Nie może  być zatem lepszej okazji, aby sprawami UE – nie tylko się zainteresować – ale wręcz spróbować poznać ją z autopsji. Taką okazję miła właśnie grupa swarzędzkich seniorów, która w ubiegłym tygodniu odwiedziła Brukselę. – stolicę Europy. Wyjazd odbył się z inicjatywy Pani dyr. Anny Rendy, ale pod patronatem i dzięki wsparciu Pani burmistrz Anny Tomickiej. 
 
Nasi seniorzy najpierw zwiedzili Brukselę. Największe wrażenie na wszystkich wywarł przepiękny Grand Place – okazały ratusz, pałac książąt Brabancji oraz bogate zabytkowe kamienice cechowe. Spacer historycznymi uliczkami zakończył się przed Pałacem Królewskim – niestety Króla Filipa I nie udało się grupie spotkać – może następnym razem. Głównym celem wyjazdu była jednak wizyta w Europarlamencie. i spotkanie z europosłem – Panem Filipem Kaczmarkiem. Samo wejście do Parlamentu było już dość dużym przeżyciem – tym bardziej, że tego dnia toczyła się przedostatnia sesja VII kadencji Europejskiego Parlamentu. Ponad godzinne niezwykle merytoryczne spotkanie z europosłem Filipem Kaczmarkiem bez wątpienia na długo pozostanie w pamięci naszych seniorów i pozostałych uczestników wyjazdu. 

 
Pan Poseł nie tylko w bardzo interesujący sposób mówił o pracy Parlamentu i swojej w nim roli, ale także precyzyjnie odpowiadał na każde zadane przez uczestników pytanie, a pytań było mnóstwo.. Miedzy innymi – dlaczego tak aktywny poseł nie ubiega się o kolejną elekcję w wyborach i co ze zdobytym doświadczeniem – gdzie Pan poseł Kaczmarek zamierza je wykorzystać? Miło było także usłyszeć, że Polska – nasz kraj jest bardzo dobrze postrzegana w Brukseli. Na  koniec – swoją obecność w tak ważnym miejscu – grupa uwieczniła na wspólnym zdjęciu.


 
Wyjazd seniorów do Brukseli, wizyta w Europarlamencie – to w życiu tej grupy społecznej z pewnością bardzo ważne wydarzenie, bo to na ich oczach zmieniała się i zmienia Polska, Europa, Świat. Czasami ludziom, którym przyszło żyć w innych zgoła czasach, trudno zaakceptować zmiany, ale kiedy tej zmieniającej się rzeczywistości można wręcz dotknąć – wszystko staje się bardziej zrozumiałe i takie po prostu oczywiste. Grupa seniorów, którym udało się wyjechać do Brukseli była z wyjazdu bardzo zadowolona – było wręcz słychać, ze te najbliższe wybory do Europarlamentu  -  nie odbędą się bez ich udziału. 


 
Wyjazd grupy seniorów był możliwy dzięki wsparciu Pani burmistrz Anny Tomickiej, której bez wątpienia należą się ogromne podziękowania i słowa uznania. Żegnając grupę przed wyjazdem do Brukseli Pani burmistrz powiedziała „To wspaniale, że jedziecie Państwo tam, gdzie dzisiaj jest nasza druga stolica, gdzie zapada wiele ważnych decyzji, które dotyczą nas – naszego kraju, naszego społeczeństwa. Jeśli przyjrzymy się temu z bliska będziemy o wiele bardziej świadomi naszych wyborów” 

 
Podziękować za wyjazd trzeba także Pani Rendzie – która nie tylko uczestniczyła w przygotowaniu programu, ale również towarzyszyła grupie w wyjeździe do Brukseli.
Teraz po powrocie już wiadomo, ze wyjazd miał nie tylko charakter turystyczny, ale także, a może przede wszystkim – edukacyjny!
Jedno jest pewne – swarzędzka grupa, która wróciła z Brukseli o Europarlamencie wie naprawdę dużo i swego cennego głosu 25 maja z pewnością nie zmarnuje!


 
PS. Byłoby bardzo dobrze, gdyby do Brukseli zdecydowały się pojechać kolejni mieszkańcy naszego miasta – dlaczego?  o tym nie trzeba chyba już nikogo przekonywać!

Krystyna Leśniak
 


Dodano: 09.04.2014