Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: sobota, 20 lipiec 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» W Parlamencie...

» Niebezpieczny wirus...

Niebezpieczny wirus ebola

Niebezpieczny wirus ebola

Poseł Filip Kaczmarek zwrócił się z zapytaniem do Komisji Europejskiej w sprawie wirusa ebola.

W dniu 9 lutego 2014 r. w Gwinei odnotowano pierwszy od dłuższego czasu przypadek ofiary wirusa ebola. Od tego czasu zmarło od 34 do 59 osób.
Laboratorium w Lyonie potwierdziło tę informację. Istnieją obawy, że choroba może rozprzestrzenić się na sąsiednie Sierra Leone. Wirus ebola charakteryzuje bardzo wysoka śmiertelność, większość zarażonych nim ludzi umiera.

W związku z powyższym Filip Kaczmarek zapytał: czy Komisja opracowała ewentualny plan działania na wypadek, gdyby wirus przedostał się do Europy oraz czy Komisja ma w planach wspomaganie pracy nad stworzeniem szczepionki przeciwko wirusowi?

W imieniu Komisji odpowiedzi udzielił  komisarz Tonia Borga w dniu 4 czerwca.
 
Komisja jest w pełni świadoma wystąpienia choroby wywołanej wirusem ebola w Afryce Zachodniej i monitoruje sytuację w ścisłym kontakcie z delegaturami UE w krajach dotkniętych tą chorobą, z Europejskim Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i ze Światową Organizacją Zdrowia.  Na obecnym etapie ocenia się, że ryzyko zakażenia wirusem ebola na terenie UE jest bardzo małe.
 
Jeżeli jednak miałoby nastąpić rozprzestrzenienie się tego wirusa, spójną reakcję na poziomie UE umożliwią przepisy decyzji Parlamentu Europejskiego i Rady nr 1082/2013/UE  w sprawie poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia.
 
Reakcja taka obejmowałaby następujące działania: wczesne ostrzeganie na poziomie UE i przeprowadzanie szybkiej oceny ryzyka przez ECDC, telekonferencje w sytuacjach wyjątkowych z Komitetem ds. Bezpieczeństwa Zdrowia w sprawie porad i konsultacji dotyczących środków zdrowotnych, koordynacja środków zdrowotnych, ustalanie kontaktów zakaźnych w celu identyfikacji potencjalnie zakażonych osób, a także zacieśnienie współpracy z międzynarodowymi partnerami, takimi jak Światowa Organizacja Zdrowia. 
/EM/Dodano: 05.06.2014