Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: wtorek, 16 lipiec 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» Konkursy i edukacja

» Z EKOliderami o rozwoju

Z EKOliderami o rozwoju

Z EKOliderami o rozwoju

Europoseł Filip Kaczmarek spotkał  się z przedstawicielami szkół biorących udział w konkursie o tytuł Poznańskiego Ekolidera Szkolnego 2012, którego organizatorem jest Wydział Ochrony Środowiska UMP
 
Blisko 80 osób przybyło na spotkanie z Posłem Filipem Kaczmarkiem, które odbyło się dzisiaj, 5 stycznia, w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania. Wydział Ochrony Środowiska UMP, wspólnie z Wydziałem Oświaty, zorganizowały wykład Europosła w ramach trwającej II edycji konkursu o tytuł Poznańskiego Ekolidera Szkolnego 2012, w którym wzięli udział dyrektorzy, nauczyciele, a także bardzo wielu uczniów szkół biorących udział w konkursowej rywalizacji.

W pierwszej części spotkania głos zabrał Dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska UMP Leszek Kurek. Przedstawił krótko przesłanie konkursu, jakim jest propagowanie idei związanych z rozumieniem  odpowiedzialności krajów bogatych i rozwijających się za wspólne dobro jakim jest świat, w którym żyjemy. Idee te znajdują swe odzwierciedlenie w takich inicjatywach jak Milenijne Cele Rozwoju, Fairtrade –Sprawiedliwy Handel oraz polityka współpracy rozwojowej.Poseł Filip Kaczmarek najpierw przedstawił początki działań, jakie dzisiaj nazwalibyśmy pomocą rozwojową, które przypadają na czas krótko po odzyskaniu niepodległości przez kraje kolonialne. Zwrócił uwagę, że obecnie Unia Europejska jest największym dawcą pomocy rozwojowej, a blisko 20 % jej 50 miliardowego budżetu, w tym zakresie, przeznaczanych jest na ochronę zdrowia i edukację w krajach rozwijających się. Omawiając stan realizacji ośmiu Milenijnych Celów Rozwoju ustanowionych w 2000 roku, podkreślił, że najtrudniejszym do realizacji jest  siódmy cel postulujący stosowanie zrównoważonych metod gospodarowania zasobami naturalnymi. Poseł przywołał też polskie przykłady pomocy rozwojowej. Najbardziej znaną polską organizacją udzielającą tego rodzaju pomocy jest Polska Akcja Humanitarna. Taką pomoc rozwijają również polscy  misjonarze, którzy oprócz realizacji celów natury religijnej, organizują silne wsparcie dla lokalnych wspólnot w zakresie ochrony zdrowia oraz edukacji.


 
Poseł Filip Kaczmarek objął honorowy patronat nad konkursem "Poznańskiego EKOlidera Szkolnego 2012". Zwycięzcy pojadą na zaproszenie Filipa Kaczmarka do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. W ramach II. edycji konkursu uczestnicy mają do przygotowania 2 zadania: kampanie informacyjne oraz projekty praktyczne poświęcone ekologicznej gospodarce odpadami. Kampanie przygotowywane w ramach konkursu muszą uwzględniać następujące elementy edukacji globalnej: Milenijne Cele Rozwoju, geneza i elementy składowe koncepcji zrównoważonego rozwoju, upowszechnienie wiedzy na temat idei Sprawiedliwego Handlu i aspektów ekologicznych.
Szczegółowe informacje dotyczące konkursu: www.eko-fan.pl
/EM/Dodano: 05.01.2012