Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: wtorek, 17 wrzesień 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» Konkursy i edukacja

» Zwycięzcy konkursu...

Zwycięzcy konkursu poezji i piosenki niezależnej pojadą do Brukseli

Zwycięzcy konkursu poezji i piosenki niezależnej pojadą do Brukseli

Poseł Filip Kaczmarek objął patronatem konkurs poezji i piosenki niezależnej 1969- 1989. Zwycięzcom poseł ufundował wycieczkę do Brukseli. Konkurs odbył się w IX Liceum Ogólnokształcący w Poznaniu i skierowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Wielkopolsce.
 
Finał konkursu poezji i piosenki niezależnej 1969-1989 odbył się 9 lutego w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Karola Libelta  w Poznaniu. Uczestniczyło w nim 41 uczniów z 17  szkół ponadgimnazjalnych Poznania i Wielkopolski. Konkurs zorganizowała Kinga Jaszczak (nauczyciel bibliotekarz) w ramach zajęć pozalekcyjnych „Poznań miasto walecznych 1919-1981”. Patronat honorowy nad konkursem objął poseł Filip Kaczmarek.


 
Celem konkursu było przybliżenie młodzieży literatury niezależnej czyli literatury drugiego obiegu - opartej na książkach, broszurach i czasopismach wydawanych poza cenzurą w latach 1969-1989, która była zjawiskiem nieporównywalnym i niespotykanym w innych krajach o podobnym ustroju. Wymagała wielkiej odwagi i współpracy autorów, wydawców, redaktorów, korektorów oraz drukarzy i kolporterów.


 
Pierwsze miejsce w kategorii poezja zajął Michał Surma z Zespołu Szkół Komunikacji w Poznaniu za recytację wiersza Stanisława Barańczaka „Tekst do wygrawerowania na nierdzewnej bransoletce, noszonej stale na przegubie na wypadek nagłego zaniku pamięci”. Pierwsze miejsce w kategorii piosenka zajęła Iwona  Bugnacka z Zespołu Szkół Zakonu Pijarów im. św. Józefa Kalasancjusza w Poznaniu za wykonanie utworu Krzysztofa Dawigałło „Ballada o Janku Wiśniewskim”. Zwycięzcy konkursu udadzą się na wyjazd studyjny do Parlamentu Europejskiego w Brukseli. /AŚ/


 Dodano: 22.02.2012