Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: wtorek, 17 wrzesień 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» Platforma Obywatelska

» Europejska...

Europejska Inicjatywa Obywatelska (EIC)

Europejska Inicjatywa Obywatelska (EIC)
1 kwietnia weszła w życie nowa inicjatywa Unii Europejskiej, umożliwiająca obywatelom państw członkowskich bezpośrednie uczestnictwo w kształtowaniu prawa europejskiego.
 
Europejska inicjatywa obywatelska, wprowadzona na mocy Traktatu Lizbońskiego, daje możliwość milionom obywateli UE wystąpienie z wnioskiem do Komisji Europejskiej o zaproponowanie przepisów w dziedzinach należących do jej kompetencji, dotyczących np. środowiska, rolnictwa, zdrowia, transportu publicznego.
 
Inicjatywa obywatelska może zostać złożona przez każdego obywatela kraju należącego do UE, posiadającego uprawnienia do głosowania oraz musi być poparta przez co najmniej milion obywateli pochodzących przynajmniej z 7 spośród 27 krajów członkowskich. Czas na zebranie wymaganych podpisów oraz złożenie wniosku do Komisji Europejskiej trwa 1 rok. Komisja, w ciągu trzech miesięcy, zobowiązana jest przeanalizować przedstawioną inicjatywę oraz spotkać się z organizatorami w celu szczegółowego wyjaśnienia kwestii podejmowanej przez obywateli, a także podjąć decyzję o pozytywnym bądź negatywnym rozpatrzeniu wniosku.
 
Szczegółowe informacje dotyczące EIC można znaleźć na stronie Parlamentu Europejskiego. (ab)


Dodano: 02.04.2012