Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: niedziela, 25 sierpień 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» Konkursy i edukacja

» Tydzień Edukacji...

Tydzień Edukacji Globalnej

Tydzień Edukacji Globalnej

Zakończyła  się czternasta już edycja Tygodnia Edukacji Globalnej w Wielkopolsce zorganizowana  przez europosła Filipa Kaczmarka. Impreza trwała dwa tygodnie pod hasłem “NA RZECZ WSPÓLNEGO ŚWIATA”. Przez ten czas kilkudziesięciu wolontariuszy przemierzało  całą Wielkopolskę ze specjalnymi lekcjami w  wyższych uczelniach, szkołach, a nawet w przedszkolach. 

Prezentacja jaką przedstawiali wolontariusze była oparta na filmie Yours & Mind, który pokazuje kontrasty między światem zachodnim a Afryką. Uczniowie mieli za zadanie znaleźć różnice miedzy narracją w filmie a obrazem. Narratorką ekranizacji jest 13 letnia dziewczynka z Wielkiej Brytanii, która opowiada swój dzień. Odbiorca natomiast widzi trzynastolatkę, która na skutek niedożywienia wygląda dużo młodziej. Na początku ich dni zaczynają sie podobnie. Obydwie wstają rano , udają się do szkoły, jedna autobusem, druga na piechotę. Później obydwie rzeczywistości się coraz bardziej rozjeżdżają. Bohaterka filmu ma sporo "dorosłych" obowiązków: gotuje, sprząta, przynosi wodę i opał, rozpala ognisko. Dzięki tak przeprowadzonym lekcjom pobudzeni do dyskusji uczniowie mogli lepiej zrozumieć otaczający ich świat i zależności międzynarodowe.

W TEG-u wzięły udział szkoły praktycznie z każdego regionu Wielkopolski, Piły, Kalisza, Poznania, Konina i wielu innych miejscowości, gdzie tylko udało się dotrzeć wolontariuszom.


Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja, która ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństw w Europie na potrzebę prowadzenia edukacji o sprawach globalnych poprzez intensywne i różnorodne działania  skierowane przede wszystkim (ale nie tylko), do dzieci i młodzieży.

Ideą Tygodnia jest zapoznanie młodych ludzi z wyzwaniami i problemami współczesnego świata, kształtowanie wśród nich postaw sprzyjających ich rozwiązywaniu, respektujących różnorodność kulturową oraz umiejętność porozumiewania się z ludźmi wywodzącymi się z różnych kultur.

Inicjatywy Tygodnia mają przyczynić się do pobudzenia aktywności młodych ludzi na rzecz bardziej sprawiedliwego świata, ukazywać konkretne możliwości zaangażowania i uświadomić im w tym kontekście odpowiedzialność za własne działania.

Najważniejszym wyzwaniem Tygodnia Edukacji Globalnej jest uświadomienie mieszkańcom państw europejskich współzależności pomiędzy nami i mieszkańcami mniej rozwiniętych obszarów globu, pokazywanie problemów wspólnych dla całej ludzkości i kierowanie uwagi na poszukiwanie potencjalnych rozwiązań. /mp/

 

 
Dodano: 03.12.2012