Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: niedziela, 25 sierpień 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» Platforma Obywatelska

» Wsparcie dla TV...

Wsparcie dla TV Biełsat

Wsparcie dla TV Biełsat

Kierowana przez Filipa Kaczmarka delegacja Parlamentu Europejskiego  ds. stosunków z Białorusią przyjęła jednogłośnie oświadczenie postulujące wsparcie TV Biełsat funduszami europejskimi.

"Delegacja uznaje działalność Biełsatu za kluczową dla rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi. Biorąc pod uwagę fakt, że bez wystarczającego wsparcia nadawanie niezależnych programów dla białoruskiego społeczeństwa nie byłoby możliwe, Delegacja Parlamentu Europejskiego do spraw relacji z Białorusią wyraża silne poparcie dla wniosków Biełsatu o unijne fundusze.” – napisano w oświadczeniu. Posłowie podkreślają, że Biełsat od momentu powstania zapewnia Białorusinom dostęp do wiarygodnych informacji oraz promuje prawa człowieka i europejskie wartości. Podkreślili jego potencjał wynikający ze wzrostu liczby oglądających. Biełsat jest finansowany ze środków polskiego MSZ,TVP oraz grantów Szwecji, Danii i Nordyckiej Rady Ministrów i boryka się z problemami finansowymi. Apel ma przekonać organy wykonawcze UE do wsparcia finansowego jedynej białoruskojęzycznej i niezależnej stacji TV nadającej z terytorium Polski program satelitarny.

Dzisiejszy dzień w Parlamencie Europejskim przeszedł pod znakiem białoruskich spraw. Z europosłami spotkali się białoruscy eksperci i przedstawiciele społeczeństwa obywatelskiego, w ramach programu „Europejski dialog nt modernizacji z białoruskim społeczeństwem obywatelskim” . Podczas spotkania omawiano kwestie reformy systemu sądowego, edukacji, ochrony zdrowia. Pojawiła się też kwestia wsparcia dla wolnych mediów – do dyskusji została zaproszona dyrektor TV Biełsat Agnieszka Romaszewska-Guzy.

Uczestnicy spotkania wyrazili opinię, że bez wolnych mediów na Białorusi żadna modernizacja nie jest możliwa. „Białoruscy uczestnicy dyskusji wyrazili opinie, że wiedza o tym, co powinno być robione i zreformowane na Białorusi rozprzestrzenia się dzięki niezależnym mediom” – powiedział szef Delegacji EP ds. Relacji z Białorusią europoseł Filip Kaczmarek, który wsparł oświadczenie delegacji w sprawie Biełsatu. Jego zdaniem UE wiąże duże oczekiwania na temat ocieplenia relacji białorusko-europejskich podczas listopadowego szczytu państw Partnerstwa Wschodniego w Wilnie. „Władze europejskie liczą na to, że do tego czasu białoruskie władze wykonają gesty, które udrożnia dialog”.

Pełen tekst oświadczenia.


/MP/ na podstawie www.belsat.eu/plDodano: 21.02.2013