Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: niedziela, 25 sierpień 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» Kongres...

Kongres "Renovabis" w Niemczech


Kongres "Renovabis" w Niemczech
T. Kycia / Radio Watykańskie / slo

Piętnasty Międzynarodowy Kongres akcji "Renovabis" rozpoczął się we Fryzyndze koło Monachium. W obradach i warsztatach, które potrwają do soboty bierze udział ponad 300 osób z 29. krajów europejskich. Wśród referentów jest bp Jerzy Mazur z Ełku i poseł do Parlamentu Europejskiego Filip Kaczmarek. Tematem tegorocznego spotkania są przemiany w regionach wiejskich.
 

Specjalne pozdrowienia w imieniu Stolicy Apostolskiej przekazał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Kurt Koch. Wyraził on ubolewanie, że "miliony ludzi w poszukiwaniu lepszych warunków życia" traci swoje ziemie ojczyste, na których się urodzili i wyrośli. Również przewodniczący Komisji Europejskiej, José Manuel Barroso podkreślił, że ludziom zamieszkałym na obszarach wiejskich należy zapewnić godną zaufania perspektywę. Z kolei kanclerz Niemiec Angela Merkel w swoim przesłaniu napisała, że zmieniające się warunki życia na wsi stanowią wyzwanie dla wszystkich sił społecznych.


W siedmiu grupach roboczych oraz w czasie obrad plenarnych uczestnicy kongresu do soboty rozmawiać będą o wyzwaniach, jakie stoją przed obszarami wiejskimi w krajach Europy Wschodniej i Środkowej. Tematem jest też wpływ pomocy strukturalnej na rozwój prowincji oraz na życie i wiarę jej mieszkańców. W centrum dyskusji w tym roku jest sytuacja na Węgrzech, w Polsce oraz Bośni i Hercegowinie.


Renovabis jest jednym z najmłodszym katolickich niemieckich dzieł pomocy. Został utworzony przez niemiecki episkopat 18 lat temu, tuż po upadku komunizmu w Europie Środkowej i Wschodniej. Zadaniem akcji jest pomoc dla katolików z właśnie tej części Europy. W tym roku Renovabis dla polskiego episkopatu przeznaczyło 800 tys. euro.

Artykuł ukazał się na portalu deon.pl