Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: niedziela, 25 sierpień 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» Relacja z wystawy...

Relacja z wystawy pt. Afryka polskich podróżników i wolontariuszy

Relacja z wystawy pt. Afryka polskich podróżników i wolontariuszy


W dniach 29-31 sierpnia 2011 r. w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli odbyła się wystawa fotografii Afryka polskich podróżników i wolontariuszy - edukacja globalna”. Obok zdjęć prezentujących efekty programów polskiej pomocy rozwojowej, wdrażanych przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej na rzecz Afryki w latach 2007-2010, znalazły się fotografie z wyprawy Kazimierza Nowaka, podróżnika i reportera, który jako pierwszy człowiek przemierzył Czarny Ląd wzdłuż i wszerz.


fot. Poseł Filip Kaczmarek i minister Krzysztof Stanowski – inicjatorzy wystawy


Wystawa, której inicjatorami byli eurodeputowany Filip Kaczmarek oraz Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Krzysztof Stanowski - przyciągnęła zainteresowanie przede wszystkim parlamentarzystów (na wernisażu obecni byli m.in. Róża Thun, Paweł Kowal, Janusz Wojciechowski, Vytautas Landsbergis), jak i ambasadorów krajów Afryki, w których na co dzień świadczymy pomoc rozwojową. Otwierający wystawę, w krótkich przemówieniach, podkreślili polski wkład w rozwój demokracji państw afrykańskich oraz podnoszenie standardów życia ich mieszkańców. „Solidarność jest tak ważna jak życie każdego z nas. Zależymy od siebie nawzajem. Musimy sobie pomagać” – podkreślał minister Stanowski. „Dzielimy się tym co było i jest ważne dla rozwoju polskiej demokracji, dla rozwoju naszego kraju” – dodał.


fot. Gospodarze wystawy z eurodeputowaną Różą Thun


fot. Ambasadorowie krajów, w których Polska świadczy pomoc rozwojową


Zdjęcia zaprezentowane na wystawie to ilustracja wybranych projektów pomocowych dofinansowanych przez MSZ (aktywizacja zawodowa, edukacja, pomoc medyczna, działania w obszarze rolnictwa). Fotografie te zostały połączone ze zdjęciami z wyprawy Kazimierza Nowaka, który w latach 1931-1936 odbył niezwykłą, samotną i pozbawioną wsparcia finansowego pionierską wyprawę wzdłuż Afryki. Pochodzący, tak jak eurodeputowany Filip Kaczmarek – z Poznania – Nowak wyruszył z Trypolisu i dotarł aż do Kapsztadu, skąd wrócił inną trasą do Algieru. Jego głównym środkiem transportu był rower, ale część trasy pokonał także pieszo, konno, czółnem oraz na wielbłądzie. Swoje wrażenia uwieczniał przy pomocy aparatu fotograficznego oraz notesu. Zdjęcia na wystawie prezentują Nowaka w otoczeniu rdzennych mieszkańców a także jego spojrzenie na nieznany ląd.

W swoich relacjach opisywał życie codzienne i zwyczaje plemion afrykańskich. Jego reportaże regularnie ukazywały się w polskiej prasie przedwojennej podczas całej 5-letniej podróży. Dzięki reportażom i odczytom wygłaszanym w 1937 roku w całej Polsce wzbudzał rosnące zainteresowanie. Podróżnik sam nigdy nie wydał książki. Pozostawił jednak po sobie bogate materiały w postaci reportaży i zdjęć, które zostały wydane w formie książki pod tytułem Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd.

Wystawę poprzedziła zorganizowana z inicjatywy europosła Filipa Kaczmarka debata nt. edukacji globalnej. Jej uczestnicy żywo dyskutowali kwestie głównych obszarów, na których powinna się skupić pomoc dla krajów Afryki. Kreślili także wizję współpracy rozwojowej w skali globalnej.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że w latach 2007-2010 Polska udzieliła blisko 1.487,28 mln USD Oficjalnej Pomocy Rozwojowej, w tym 31,5 mln USD na rzecz Afryki.Artykuł dostępny na portalu Wirtualna Polska