Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: niedziela, 25 sierpień 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» Prezydencja2011:...

Prezydencja2011: Afryka w obiektywie polskiego podróżnika


Afryka w obiektywie polskiego podróżnika

Wystawa Afryka polskich podróżników i wolontariuszy – edukacja globalna

Uroczyste otwarcie wystawy fotografii
Afryka polskich podróżników i wolontariuszy - edukacja globalna
przez
Posła do Parlamentu Europejskiego
Filipa Kaczmarka
oraz
Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych
Krzysztofa Stanowskiego
 
odbędzie się we wtorek, 30 sierpnia 2011 r.,
o godzinie 18:30.
 
Parlament Europejski w Brukseli
budynek ASP
Bar Space, III piętro

Wystawa fotografii Afryka polskich podróżników i wolontariuszy – edukacja globalna prezentuje osiągnięcia programu polskiej pomocy rozwojowej, implementowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej, na rzecz Afryki w latach 2007-2010 oraz przedstawia Afrykę widzianą w obiektywie polskiego podróżnika w latach 1931-1936.
 
W latach 30. ubiegłego stulecia samotną wyprawę po Afryce odbył polski podróżnik - Kazimierz Nowak. Urodzony w 1897 r. w Stryju, dziennikarz, fotograf i globtroter był pierwszym człowiekiem na świecie, który objechał Afrykę na rowerze.

W latach 1931-1936 odbył niezwykłą, samotną i pozbawioną wsparcia finansowego podróż przez Afrykę. Wyruszył z Trypolisu i dotarł aż do Kapsztadu, skąd wrócił inną trasą do Algieru. Jego głównym środkiem transportu był rower, ale część trasy pokonał także pieszo, konno, czółnem oraz na wielbłądzie.

W swoich relacjach opisywał życie codzienne i zwyczaje plemion afrykańskich. Jego reportaże regularnie ukazywały się w polskiej prasie przedwojennej podczas całej 5-letniej podróży.
Dzięki reportażom i odczytom wygłaszanym w 1937 roku w całej Polsce wzbudzał rosnące zainteresowanie. Podróżnik sam nigdy nie wydał książki. Pozostawił jednak po sobie bogate materiały w postaci dziesiątków reportaży i tysięcy zdjęć, które zostały wydane w formie książki pod tytułem Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd.
 
W latach 90. ubiegłego stulecia to Polska była biorcą pomocy rozwojowej. Dzięki tamtemu wsparciu – finansowemu, technicznemu i materialnemu – Polska zyskała szansę rozwoju. Udana transformacja polityczna i gospodarcza, dzięki której w 2004 roku wstąpiliśmy do Unii Europejskiej, sprawiła że z kraju beneficjenta pomocy awansowaliśmy do grona państw donatorów. Jako donator pomocy rozwojowej działamy na rzecz zmniejszenia dysproporcji w poziomie i jakości życia obywateli rozwiniętych i rozwijających się krajów Afryki, Azji, Ameryki Łacińskiej oraz Europy Wschodniej. Z roku na rok zwiększa się liczba i skala naszych przedsięwzięć pomocowych dla krajów rozwijających się. Naszymi głównymi partnerami w niesieniu pomocy w Afryce są polskie organizacje pozarządowe, które realizują dwustronne projekty rozwojowe w ramach programu polskiej pomocy rozwojowej, w tym również projekty w ramach programu wolontariat polska pomoc.
 
W latach 2007-2010 Polska udzieliła blisko 1.487,28 mln USD Oficjalnej Pomocy Rozwojowej, w tym 31,5 mln USD na rzecz Afryki.
 
Dziękujemy współpracującym z nami instytucjom i organizacjom pozarządowym za przekazany materiał fotograficzny.


Artykuł dostępny na stronie pl2011.eu