Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: niedziela, 25 sierpień 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» Głos Wielkopolski...

Głos Wielkopolski 18.09.2011

Europejska Nagroda Obywatelska dla Centrum Sztuki Dziecka


Marcin Kostaszuk

2011-09-18 12:11:59

Poznańskie Centrum Sztuki Dziecka od piątku może się pochwalić Europejską Nagrodą Obywatelską. Jej wręczenie było okazją do zaprezentowania planów na nadchodzący sezon, które zapewne mocno zainteresują rodziców małych poznaniaków.

Europejska Nagroda Obywatelska dla Centrum Sztuki Dziecka [ZDJĘCIA]
Europejska Nagroda Obywatelska dla Centrum Sztuki Dziecka [ZDJĘCIA]Europejska Nagroda Obywatelska dla Centrum Sztuki Dziecka [ZDJĘCIA]Europejska Nagroda Obywatelska dla Centrum Sztuki Dziecka [ZDJĘCIA]Europejska Nagroda Obywatelska dla Centrum Sztuki Dziecka [ZDJĘCIA] 
 
Nagrodę, którą w imieniu Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka wręczył europoseł Filip Kaczmarek, przypadła Centrum w uznaniu jej flagowego wydarzenia - Międzynarodowego Festiwalu Filmów Młodego Widza "Ale Kino!".

- Mamy wielką satysfakcję nie tylko z nagrody, ale i z faktu, że w całej Europie instytucje podobne do naszej mają obcinane budżety i ograniczają działalność. W Poznaniu, dzięki wsparciu władz miasta, jest odwrotnie - podsumował Jerzy Moszkowicz, dyrektor Centrum Sztuki Dziecka.

Tegoroczna, 29. edycja Ale Kino! odbędzie się w dniach 4-11 grudnia, ale od poniedziałku filmy dla najmłodszych mogą oglądać widzowie poza Poznaniem, w ramach projektu "Wędrujące Ale Kino!". od 19 do 21 września zobaczą je widzowie w Czarnkowie, Trzciance i Gębicach, a następnie poza Wielkopolską, m.in. w Karlinie, Gołdapi i Białowieży. Na właściwy festiwal bilety będzie można wstępnie rezerwować od 24 października - sprzedaż w kasach kin rozpocznie się 12 listopada.

Najbliższe zaproszenie dla poznaniaków dyrektor CSD Jerzy Moszkowicz datował na 16-18 października. W te dni odbędzie się 8 spektakli teatralnych i, wydarzeń muzycznych i warsztatów dla różnych grup wiekowych (od 4 do 13 lat) pod hasłem "Finale Biennale", będących swoistym podsumowaniem tegorocznego Biennale Sztuki dla Dziecka

Inne plany? Od 24 października do 4 listopada będzie można wziąć udział w Miejskiej Straży Wyobraźni - cyklu projektów łączących kulturę artystyczną i fizyczną. Z kolei na 25 i 26 listopada i oraz 1-2 i 13-14 grudnia zapowiedziano wizyty teatrów ze Słowacji, Niemiec i Austrii w ramach cyklu "Sztuka Szuka malucha", adresowanego do dzieci w wieku 2-5 lat.

Najbardziej ambitny cel poznańskich animatorów sztuki dla najmłodszych został na scenę wniesiony przez uczniów Łejerów - w formie makiety. Korzystając z obecności władz na sali szefowie Centrum jeszcze raz przypomnieli o idei stworzenia pierwszego (jedynego w Polsce) teatru dziecięcego: Ośrodka Edukacji Teatralnej "Łejery". W nowym obiekcie mieścić się będzie sala widowiskowa na 250 miejsc, z możliwością otwarcia sceny na wewnętrzne patio - czyli scenę letnią, a także sale prób, galeria i magazyny.

Ośrodek jest już wymyślony i zaprojektowany, a wykonawca wybrany w przetargu. Ale dopóki nie zostanie wbita pierwsza łopata na jego budowie, walka o zbudowanie sprzyjającego klimatu dla tego ambitnego projektu trwa.