Deprecated: mysql_escape_string(): This function is deprecated; use mysql_real_escape_string() instead. in /home/filipk/public_html/include/header.php on line 31
Filip Kaczmarek

Dzisiaj jest: niedziela, 25 sierpień 2019

Obecnie znajdujes sie na:

»Strona główna

» Poznań:...

Poznań: demonstracja dla Tybetu

Radio Merkury

Publikacja: 10.03.2012

Poznań pamiętał o Tybecie. W 53 rocznicę wybuchu powstania tybetańskiego kilkadziesiąt osób demonstrowało na Starym Rynku. Przynieśli flagę Tybetu i transparenty, na których napisali: "Wolność dla Tybetu", "Solidarni z Tybetem".

W tym roku uroczystość miała szczególny charakter, bo od początku roku - upominając się o wolność - podpaliło się 14 Tybetańczyków. Od końca lutego 2009 roku na znak protestu przeciwko okupacji i prześladowaniom chińskim zrobiło to 26 Tybetańczyków, 20 z nich zginęło na miejscu.

Uczestnicy poznańskiej demonstracji przynieśli zdjęcia ofiar. Upamiętniając ich śmierć zapalili 26 zniczy i  uczcili minutą ciszy. Przedstawiciel polskiej wspólnoty tybetańskiej Karma Tashi apelował, by nie zapomnieć o Tybecie. "W imieniu wszystkich Tybatańczyków proszę was, abyście w sprawie Tybetu nie milczeli" - mówił Karma Tashi.

Współorganizator demonstracji - obok Amnesty International i Stowarzyszenia "Lepszy świat:" - europoseł PO Filip Kaczmarek podkreśla, że samopodpalenia Tybetańczyków - to krzyk mający przypomnieć jak największej liczbie ludzi na świecie o losie represjonowanego narodu. Na Starym Rynku był także wieloletni rzecznik wolności Tybetu,  ksiądz Eda Jaworski. "Ludzie dobrej woli powinni czynić wszystko, by człowiek był wolny  gdziekolwiek żyje" - apeluje znany kapłan.